Mit kell tudni a nyálkő kialakulásáról?
A nyálkő (latinul sialolith) a nyálmirigyekben vagy azok kivezető csatornáiban képződő kemény, meszesedett lerakódás, hasonlóan ahhoz, ahogyan vesekövek képződnek a vesevezetékekben. A nyálkő leggyakrabban a submandibularis nyálmirigy (az állkapocs alatti nyálmirigy) csatornáiban alakul ki, de előfordulhat a fültőmirigy (parotis) és a nyelv alatti mirigyekben is.
Hogyan alakul ki?
A nyálmirigyek által termelt nyálban különböző ásványi anyagok (például kalcium) vannak jelen. Ha a nyáltermelés lelassul, vagy a nyál összetétele megváltozik, ezek az ásványi anyagok lerakódhatnak a nyálcsatornákban, és fokozatosan kővé keményedhetnek. A nyálképződést befolyásoló tényezők a következők lehetnek: kis mennyiségű folyadékbevitel, a nyálmirigy gyulladása a nyálmirigy csatornájának sérülése vagy elzáródása.
Tünetek
A nyálkő főként akkor okoz panaszokat, ha elzárja a nyálmirigyek kivezető csövét. Ez általában fájdalommal és arc duzzanattal jár, különösen étkezés közben, amikor a nyáltermelés fokozódik.
A következményes nyálmirigy gyulladás esetenként lázat is okozhat.
Kezelés
A kisebb nyálkövek sokszor spontán távoznak, például ha megnövelik a nyáltermelést savanyú ételek vagy cukorkák segítségével. Nagyobb vagy makacs köveknél azonban orvosi beavatkozásra lehet szükség. Az esetek nagyobb részében helyi érzéstelenítésben a szájüreg felől megoldható a nyálkő sebészi eltávolítása erre specializálódott szájsebészeten. Az esetek kisebb részében azonban a nyálmirigy eltávoíltása válhat szükségessé altatásban.
Nyálkövesség esetén forduljon bizalommal szájsebész szakorvos kollégáinkhoz. További információkat itt olvashat a nyálkövességről.